Програма на Национален Фолклорен Фестивал Угар
Здравейте, тук ще намерите кратка програма и информация за Националния Фолклорен Фестивал Угар. Всяка следваща статия можете да намерите в категория „Вдъхновения“ като част от „Дневниците на Фестивала Угар“, които решихме да водим с организатора Георги Георгиев на svetlina.org.
Организатор: Георги Георгиев и Сдружение „Ангел Войдвода“ Водеща: Теодора Кънева

Първи ден: 22.07.2016г. /петък/
Посрещане на участниците – читалища, фолклорни ансамбли, формации и хайдушки дружини
от България, занаятчии, хора на изкуството и гости на фестивала
Панаир на занаятите – списък с участниците ще намерите по-долу в тази страница
12:00ч. Тържествено откриване на събора.
12:30 ч. Надпяване на народни изпълнители, хорове, групи.
Хайдушка среща
19:00 Молебен за България
20:00 Концерт на ТЪПАНИ И ГАЙДИ
21:30 Концерт на оркестър ‘’Орионбенд Хасково’’– народно веселие до късно през нощта
Втори ден: 23.07.2016г. /събота/
6:00ч. Посрещане на изгрева
8:00ч. Физически упражнения – пилатес с инструктор Росица Запрянова
12:00ч. Надиграеване на народни групи, състави и ансамбли
20:00ч. Концерт на НФА „ФИЛИП КУТЕВ“
21:30ч. Изпълняване на специалния ритуал „Угар”
22:00ч. Нестинари от Странджа
22:30. Концерт на оркестър ‘’Топлика’’- народно веселие до късно през нощта
Вход за Фестивал „Угар“ : 10.00лв за двата дни на събора. Деца до 12г и пенсионери са освободени от закупуване на билет – вход свободен. Билети (самостоятелни и групови) могат да бъдат закупени тук или на място на Фестивала.
Място на провеждане на „Фестивал Угар“
Фестивалът „Угар” ще се проведе в местността „Драгойна”, която се намира до село Буково, община Първомай. Фестивалът е посветен на свети Илия, пазител на вярата в Бог. „Малка Драгойна” е избрана заради древната и мистична история, която е съхранила и героичните подвизи на Ангел войвода по тези места.Фестивалът има за цел да припомни чистотата на Българския дух! На самия връх Драгойна са разкрити основите на една от най-големите тракийски крепости. Висок е едва 813м, но се извисява над Тракийската низина и има стратегическа позижия с поглед върху територия с диаметър над 100км – Пловдив на Запад, Хасково на Изток, Чирпан на Север и Родопите на Юг. Съдейки по намерените фрагменти от вносна микенска керамика през късната бронзова епоха, обитателите на обекта са поддържали връзка с големите цивилизации на източното Средиземноморие.
Фейсбук събитие на Фестивала Угар
Фейсбук страница на Фестивала Угар
Изчерпателна информация относно програма, участници, игри и съпровождащи събития можете да намерите на: „Дневниците на Фестивала Угар“ на тази страница.
Престой и нощувки
Минимум три варианта са на разположение за присъстващите:
- Палатков лагер под звездите! Да вземете палатка и да се присъедините за нощта между 22-ри и 23-ти, да посрещнете слънцето спокойни и на чист въздух.
- Вторият, е да се настаните на най-близките възможни места: в Първомай (хотели, статии за почивка тук) или Хасковските Минерални бани.
- Третият е да присъствате за един ден или да пътувате обратно до дома, за да пренощувате, ако сте наблизо
Облекло: няма задължителни изисквания, ще ви приемат с каквото и да сте облечени 🙂 Все пак се препоръчват белите дрехи, носиите или облекло в цветовете на трибагреника, за да уважим тематиката на Фестивала и да се почувстваме част от него
Целта на Фестивала и неговия създател
Целта на Фестивала е чрез Българските песни, танци, традиции и култура да повдигнем Българския дух, в два дни в Балкана. „Угар” в контекста на Фестивала означава:
Да изкорениш плевелите от съзнанието, да разореш, да поготвиш за сеитба, за да отгледаш. Да проявиш воля и дух, за да подемеш към добротворчеството.
Идеята на организатора Георги Георгиев идва след като сам започва да върви по личния си духовен път и съпреживява истинската цел на Българския фолклор и традиции. Тогава идва идеята да организира Фестивал веднъж годишно, на който да събира хората по този начин. През 2015-та година са участвали 1000 човека. Организаторът също се занимава с нестинарство, духовни практики и геройски хваща кръста на Йорданов ден – така понася и вярата си към връх Драгойна, който във всички посоки, а Фестивалът е посветен на Светли Илия като предвестник на вярата в Единния Бог и Ангел Войвода, който е помнен с десетките си георични прояви и е подпомагал издигането на Българското самосъзнание. Георги организира и походи, възстановява традицията за хора на мегданите, специално включва във Фестивала ритуала „Угар” с хореография на народния танц, която изобразява целта на Фестивала – обединението, творчеството, пречистването.
Фестивалът се осъществява благодарение на:
Сдружението „Ангел Войвода“ получава финансиране чрез многобройни дарения – частни и общи, фирми, производители на храни и напитки, и много други. Най-много помагат родолюбци, които милеят за Българските традиции. Нефинансова подкрепа се изразява чрез помощ в организацията, общуване и покани към творчески и социално активни личностни, подкрепа от други фестивали и т.н.
Представяне на всички участниици във фолклор можете да намерите тук.